Прага – лайфхаки.

Насправді я дуже люблю Чехію і коли з`вились акційні квитки в Прагу, я швидко іх купив і вже двічі в цьому році зганяв в своє улюблене місто. Отже, квитки в березні я купив по акції Еколайнс за 200 грн, але квитків було мало (один на рейс з одного міста) з Києва, Житомира, Львова до вечора вже не було місць, тому я вибрав Рівне, а до нього взяв залізничний квиток за 75 грн. Цей старий лайфхак я вже давно використовую – якщо немає квитків з потрібних точок, треба подивитись варіанти зі станцій, які знаходяться поряд. Так колись я добрався з Сімферополя в Київ, львівським потягом , котрий йшов до Білої Церкви (75км від Києва) – хоч квитків не було зовсім до столиці.

Я купив квитки, подивився заздалегідь прогноз погоди в Рівному і Празі, щоб оптимально підібрати одяг, зібрав рюкзак і поїхав в Європу. Ще один маленький лайфхак, як я збираюсь в дорогу – я записую попередньо всі необхідні речі в список маленького додатку Wunderlist, також дописую що необхідно придбати або зробити перед тим, дуже зручно. Ну і звичайно я гуглю визначні місця куди я їду і всілякі рекомендації і лайфхаки. Вношу всю інфу в вордовський документ і заношу його в смартфон, ноут + інколи роздруковую.

На середину червня я теж купив акційні квитки Ecolines, правда вже за 500 грн в один бік зі Львова, щоб одним махом побачити і столицю Галичини. Потім я ще домовився зі своїм двоюрідним братом, бо він вже давно хотів поїхати закордон. У Еколайнс до речі акції проходять кожного 15-го числа місяця, то ж майте на увазі.

Житло я зазвичай бронюю на Booking.com і перевіряю ціни на Agoda, а вибираю звертаючи увагу на співвідношення ціна/якість і обов`язково дивлюсь на оцінку помешкання, бо колись не подивився і попалась справжня халабуда в Тель-Авіві.

В принципі обидві мандрівки були схожі, лише першого разу я був всього 3 дні. А вже в червні з братом було веселіше + я познімав для кафе. Отже ми заселились в хостел Boudnik, він поряд з автовокзалом і до центра міста лише 15 хвилин пішки. До того ж тут є пристойна кухня на кожному з 5-ти поверхів і можна залишити речі до і після виселення.

Як і вперше ми зайшли в Billa і нас там знову спробували намахати, причому ми брали по одному товару і це було, як на мене дуже тупо добавляти 10 чи 50 крон зверху, то ж ми ввічливо попросили перерахувати чек. Тому перераховуйте чек, особливо в Біллі) Крім цього в центрі Праги багато дешевих супермаркетів, де на акціях можна купити недорогі продукти і товари, це:Tesco , Lidl і Albert в ТЦ Palladium. Ціни можна глянути на сайтах цих магазинів, або подивитись відео-огляд тут. В магазинах Праги, як в принципі і Європи, товари термін придатності яких скоро закінчується уцінюють і виставляють на окреми шафах, часто при вході в супермаркет. Туалети в Чехії платні, навіть в MacDonalds, але безкоштовні в ТЦ і ще під і поряд з мостом на острові Кампа. На оcтрові до речі є гарний парк і пляжик, а вид на Карлом міст звідти просто шикарний.

На набережній Влтави також можна гарно відпочити на лавках і погодувати лебедів і качок, яких тут дуже багато, особливо красиво тут ввечері, коли горять ліхтарі і річні кораблики плавають туди сюди. Стосовно корабликів – коштують вони від 250-350 крон до 800, залежно від часу плавання і наявності фуршета. Також можна покататись на катамаранах (аренда на Слов`янскому острові)біля Карлового мосту, човнах і навіть байдарках(сісти в байдарку можна на острові «Cisarska louka»).


Крім водного транспорту в Празі також поширені велосипеди . А також можна сходити на Free tour of Prague — щоденний 3-годинний безкоштовний пішохідний тур головними визначними пам’ятками Праги. Старе місто, музеї і собори, синагоги та мости… Проходять 3 рази на день, можна зареєструватися заздалегідь.

Варто зайти в такі місця, котрі є візитною карткою Праги :

  • Карлов міст.
  • Староместская площа.
  • Вацлавська площа.
  • Празький град і Собор Святого Віта
  • Королівський сад.
  • Ботанічний сад Карлова Університета.
  • Лапідаріум — філіал Національного музея, в якому зберігаються скульптури чешских мастрів..
  • Музей моди.
  • Дамби і шлюзи на правому березі Праги.
  • Празький Сенат/ Вальдштейнский Палац.

статті, про мій перший ЄвротурТам же написано, як і де я купую акційні квитки і бронюю житло.

А якщо хочете з`економити і спробувати кухню для місцевих, то потрібно використати правило 5-ти кварталів ( тобто відійти від крайнього туристичного місця мінімум на 5 кварталів в будь-яку сторону).

Прага – це сплав Парижу, Львова і Венеції. І їхати не далеко). До того ж тут сбуваються мрії, чесно чесно. Посередині Карлова мосту під статуєю є два барельєфи з Яном Непомуцьким, до яких потрібно доторкнутися і загадати бажання. Мої справдилися, але будьте обережні зі своїми мріями!А ще сюди потрібно брати зручне взуття типу кросівок, бо бруківка тут старовинна, частина з мармуру, частина з гранвту і ДУЖЕ натирає.Кеди з тонкою підошвою, а тим паче жіноче взуття на високих підборах тут трохи некомфортні, або беріть комплектом до них пластир і крем “Рятівник”(“Спасатель”), бо буде горе.

А найкращий спосіб відчути Прагу – це заблудитися в ній, пройтись по вузьким вулицях, зайти в ресторанчик і спробувати місцевого пива і вина, вепрово колено і на десерт пивне пиво. Так, все вірно тут навідь морозиво роблять з пива. У багатьох місцевих барах з 20:00 до 22:00 проводяться Happy hours, коли можна купити за півціни алкогольні коктейлі і пиво.

Мій улюбленій місцевий Паб Pivovar U Medvídků, де готують смачнюще вепрово колено (250-350 крон ). Бюджетні варіанти, щоб попоїсти це їдальні Jidelna, Lahudky, Obcerstveni. Або мережеві Potrefena husa чи в Peklo, що знаходиться в пасаж «Светозор» (вул. Vodičkova, 39), господа Havelska Koruna. Або випити пива, який привезе іграшковий паровозик в ресторане Vytopna.

Також в центрі, на Староместській площі є мій улюблений музей Сальвадора Далі, Енды Воргола і Альфонса Мухи = 3в 1, одразу під Тинським храмом. В Празі багато католицьких храмів , а недалеко від Карлового моста є греко-католицький храм св.Клемента, так званий комплекс Клементіум. А такж поряд є синагога і єврейське кладовище , де схований глиняний Голем. Це поряд з площею Франца Кафки.

На правому березі Праги, окрім Празького Граду ще є копія Ейфелевої вежі, найвужча вулиця Європи – Чертовка зі світлофором, музей Кафки поряд (направо від Карлового моста), а також стіна Джона Ленона(наліво), острів Кампа з музеем і кафе Морг.


Празький Град і собор святого Віта

Стіна Джона Ленона.

Обміняти валюту в Празі можна будь де, але в банках є доволі високий відсоток на конвертацію (до 20%), тому краще міняти на вулиці Панській(недалеко від Вацлавської площі) у арабів, і потрібно спочатку спитати кінцеву сумму, щоб вони показали на калькуляторі.

Сувеніри в Празі доволі стандартні, тому потрібно обирати ,хіба що за ціною. Поряд з метро Mustek і Вацлавською площею є базарчик, где вони трохи дешевші: Havelská ulice.

А це Тинський храм.


Копія Ейфелевої вежі з рестораном наверху.

Прага поділена на 10 районів без назв, тому чим більший номер, наприклад Прага 10 -тим далі від центру.

В Празі багато українців, в багатьох супермарктах продавщиці – наші люди, та й так часто чути українську. В Теско навіть один хлопчина спитав чи ми не працюємо тут, коли почув нашу розмову з братом. На вході в магазин до речі висів плакат з об’явою про вакансію помічника пекаря з зарплатнею 19 000 крон, це близько 1000$. Це середня зарплатня по місту, правда тут трохи дороге житло 300-500 $.

Ще є одна фішка в Чехії, ціна на пиво пишеться без урахування скляної пляшки (3 крони), про це написано внизу цінника дуже мілким шрифтом. Зате ці пляшки можна здати в спеціальний автомат, який видасть вам чек на сумму, відповідно від кількості пляшок, який можна витратити в цьому магазині. Чехи не бачать нічого такого і привозять на вихідні повні торби з під свого пива. Так вони зберігають довкілля, такі самі автомати я теж бачив в Німеччині, вони ще й пластик приймали.

Ось так він виглядає в Теско.

Транспорт

А якщо у вас є трохи часу, з Праги можна махнути до Німеччини, до Дрездена на приклад на FlixBus. Там часто бувають акції на квитки від 1 євро, а в середньому 12 євро в одну сторону. Автобуси знаходяться на центральному автовокзалі Florence. а квитки можна купити на сайті чи прямо в пристосунку FlixBus.

Якщо ви прибули до праги літаком в аеропорт ім. вацлава Гавела, котрий знаходиться за містом, то найдешевше буде сісти в атобус. Вартість квитка 30 крон (1.1 євро – на 90 хвилин). Автобуси ходять кожні півгодини від терміналів 1 і 2. Автобус №100 доїзжає до жовтої гілки метро, №119 – до зеленої. Купляти квиток на метро не потрібно, бо 90 хвилин вам потрібно вистачити. Є ще квитки на 30 хвилин – за 24 крони, але це вже краще використовувати по місту. Також є експрес до центру міста за 60 крон( 3 $), але його потрібно купувати у водія, звичайні квитки там не діють.

Міський транспорт ходить дуже точно. за розкладом. метро ходить з 5.00-1.00 з п’ятниці по суботу і 5.00-0.00 по вихідним. Трамваї з 4.30 до 0.00, ще є нічні маршрути (спарені) з 0.30 до 4.30. квитки можна купити на станціях метро, автоматах (приймають лише монети) і кіосках Trafika, де також продають цигарки і газети. Вночі працють лише автомати. Також можна купити квиток у водія. але на 5 крон дорожще. Схема транспорту тут.

Кошти

Квитки мені коштували 600 – 1200 грн в обидві сторони.

Хостел : 200 – 400грн/доба залежно від сезону.

Щоденні витрати : 100 – 400 грн – до бескінечності, залежно від забаганок на транспорт, їжу, музеї і т.д.

Лайфхаки

Як і обіцяв, розказую як отримати 8% кешбеку з букінгу. Якщо у вас Mastercard , то необхідно зареєструватися в програмі Mastercard Більше, карта Mastercard повинна бути випущена в Україні, там ще тимчасово заблокується 1 гривня при реєстрації і це займе трохи часу , зате 5 % кешбеку ваші). Потрібно лише при бронюванні зайти через Mastercard Більше на лінк Букінгу Ще +3% можна отримати, зареструвавши карту Mastercard від Монобанку ( тут все простіше і швидше +50 грн за моїм лінком.

А якщо ваше бронювання від 30$, то за цим лінком можна отримати 15 $ кешбеку, але лише 1 раз.

Czech-Русс словарь

Русс-Czech разговорник